| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.080" (2.03mm) |
| Diameter - Outside: | 0.906" (23.01mm) |
| Diameter - Inside: | 0.746" (18.95mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.310" (58.67mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 12.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
S-1194CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .546,L= .81,W= .062 |
In Stock: 367 $14.32000 |
|
72524CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 4.00,W= .085 |
In Stock: 173 $14.34000 |
|
S-141CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.875,L= 4.41,W= .135 |
In Stock: 259 $14.37000 |
|
TA-2118CSCentury Spring Corp. |
LO= 1.812, SO= 1.5, W= 0.112 |
In Stock: 325 $14.39000 |
|
2760CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.188,L= 7.00,W= .162 |
In Stock: 106 $14.40000 |
|
72422CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.50,W= .105 |
In Stock: 865 $14.42000 |
|
72118CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 2.50,W= .105 |
In Stock: 785 $14.42000 |
|
72116CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 2.00,W= .105 |
In Stock: 470 $14.42000 |
|
72420CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.00,W= .105 |
In Stock: 270 $14.42000 |
|
72419CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.75,W= .105 |
In Stock: 146 $14.42000 |