| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.135" (3.43mm) |
| Diameter - Outside: | 1.875" (47.63mm) |
| Diameter - Inside: | 1.605" (40.77mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 4.410" (112.01mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 13.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
TA-2118CSCentury Spring Corp. |
LO= 1.812, SO= 1.5, W= 0.112 |
In Stock: 325 $14.39000 |
|
2760CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.188,L= 7.00,W= .162 |
In Stock: 106 $14.40000 |
|
72422CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.50,W= .105 |
In Stock: 865 $14.42000 |
|
72118CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 2.50,W= .105 |
In Stock: 785 $14.42000 |
|
72116CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 2.00,W= .105 |
In Stock: 470 $14.42000 |
|
72420CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.00,W= .105 |
In Stock: 270 $14.42000 |
|
72419CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.75,W= .105 |
In Stock: 146 $14.42000 |
|
72119CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 2.75,W= .105 |
In Stock: 115 $14.42000 |
|
4276CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.203,L= 5.00,W= .135 |
In Stock: 102 $14.44000 |
|
3470CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .890,L= 3.50,W= .080 |
In Stock: 604 $14.46000 |