| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.105" (2.67mm) |
| Diameter - Outside: | 0.975" (24.77mm) |
| Diameter - Inside: | 0.765" (19.43mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.500" (63.50mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 36.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72118CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 2.50,W= .105 |
In Stock: 785 $14.42000 |
|
72116CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 2.00,W= .105 |
In Stock: 470 $14.42000 |
|
72420CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.00,W= .105 |
In Stock: 270 $14.42000 |
|
72419CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.75,W= .105 |
In Stock: 146 $14.42000 |
|
72119CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 2.75,W= .105 |
In Stock: 115 $14.42000 |
|
4276CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.203,L= 5.00,W= .135 |
In Stock: 102 $14.44000 |
|
3470CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .890,L= 3.50,W= .080 |
In Stock: 604 $14.46000 |
|
S-947CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.875,L= 3.09,W= .120 |
In Stock: 184 $14.49000 |
|
S-1005CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.781,L= 6.75,W= .112 |
In Stock: 243 $14.59000 |
|
3339CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.031,L= 1.44,W= .062 |
In Stock: 224 $14.59000 |