| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.120" (3.05mm) |
| Diameter - Outside: | 1.875" (47.63mm) |
| Diameter - Inside: | 1.635" (41.53mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 3.090" (78.49mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 14.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
S-1005CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.781,L= 6.75,W= .112 |
In Stock: 243 $14.59000 |
|
3339CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.031,L= 1.44,W= .062 |
In Stock: 224 $14.59000 |
|
849CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.250,L= 8.00,W= .162 |
In Stock: 118 $14.59000 |
|
R-27CSCentury Spring Corp. |
LL O= 1.125 , W= 0.106 , L= 36 |
In Stock: 306 $14.60000 |
|
72338SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 4.00,W= .0625 |
In Stock: 419 $14.68000 |
|
72336SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.00,W= .0625 |
In Stock: 325 $14.68000 |
|
72376SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.00,W= .082 |
In Stock: 309 $14.68000 |
|
72536SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 4.00,W= .093 |
In Stock: 294 $14.68000 |
|
72349SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.50,W= .072 |
In Stock: 230 $14.68000 |
|
72444SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.00,W= .115 |
In Stock: 158 $14.68000 |