| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.093" (2.36mm) |
| Diameter - Outside: | 1.100" (27.94mm) |
| Diameter - Inside: | 0.914" (23.22mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 4.000" (101.60mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 10.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72349SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.50,W= .072 |
In Stock: 230 $14.68000 |
|
72444SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.00,W= .115 |
In Stock: 158 $14.68000 |
|
72512SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 3.50,W= .082 |
In Stock: 110 $14.68000 |
|
72559CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 4.50,W= .105 |
In Stock: 103 $14.68000 |
|
B18-134CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .625,L= 1.78,W= .148 |
In Stock: 200 $14.73000 |
|
72391SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.00,W= .085 |
In Stock: 2,218 $14.74000 |
|
72078SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 2.50,W= .085 |
In Stock: 167 $14.74000 |
|
72092SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 2.75,W= .091 |
In Stock: 118 $14.74000 |
|
72081SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 3.50,W= .085 |
In Stock: 115 $14.74000 |
|
72098SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= .88,W= .0950 |
In Stock: 102 $14.74000 |