| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.148" (3.76mm) |
| Diameter - Outside: | 0.625" (15.88mm) |
| Diameter - Inside: | 0.329" (8.36mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.780" (45.21mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 794.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72391SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.00,W= .085 |
In Stock: 2,218 $14.74000 |
|
72078SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 2.50,W= .085 |
In Stock: 167 $14.74000 |
|
72092SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 2.75,W= .091 |
In Stock: 118 $14.74000 |
|
72081SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 3.50,W= .085 |
In Stock: 115 $14.74000 |
|
72098SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= .88,W= .0950 |
In Stock: 102 $14.74000 |
|
72582CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= .88,W= .125 |
In Stock: 1,538 $14.75000 |
|
72569CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 3.50,W= .112 |
In Stock: 509 $14.75000 |
|
72455CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= .88,W= .125 |
In Stock: 335 $14.75000 |
|
72134CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 3.50,W= .112 |
In Stock: 245 $14.75000 |
|
72566CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 2.25,W= .112 |
In Stock: 244 $14.75000 |