| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.112" (2.84mm) |
| Diameter - Outside: | 1.100" (27.94mm) |
| Diameter - Inside: | 0.876" (22.25mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 3.500" (88.90mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 26.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72455CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= .88,W= .125 |
In Stock: 335 $14.75000 |
|
72134CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 3.50,W= .112 |
In Stock: 245 $14.75000 |
|
72566CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 2.25,W= .112 |
In Stock: 244 $14.75000 |
|
72135CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 4.00,W= .112 |
In Stock: 218 $14.75000 |
|
72568CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 3.00,W= .112 |
In Stock: 186 $14.75000 |
|
72457CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.25,W= .125 |
In Stock: 168 $14.75000 |
|
72458CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.50,W= .125 |
In Stock: 126 $14.75000 |
|
II-40CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .484,L= 1.69,W= .110 |
In Stock: 450 $14.76000 |
|
GG-42CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .593,L= 1.00,W= .070 |
In Stock: 393 $14.76000 |
|
G-60ACSCentury Spring Corp. |
COMP O= .593,L= 1.19,W= .080 |
In Stock: 145 $14.76000 |