| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.125" (3.18mm) |
| Diameter - Outside: | 0.975" (24.77mm) |
| Diameter - Inside: | 0.725" (18.42mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.250" (31.75mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 155.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72458CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.50,W= .125 |
In Stock: 126 $14.75000 |
|
II-40CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .484,L= 1.69,W= .110 |
In Stock: 450 $14.76000 |
|
GG-42CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .593,L= 1.00,W= .070 |
In Stock: 393 $14.76000 |
|
G-60ACSCentury Spring Corp. |
COMP O= .593,L= 1.19,W= .080 |
In Stock: 145 $14.76000 |
|
3081CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.812,L= 6.00,W= .192 |
In Stock: 294 $14.80000 |
|
10371CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.468,L= 2.53,W= .200 |
In Stock: 887 $14.81000 |
|
10372CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.500,L= 3.63,W= .218 |
In Stock: 147 $14.81000 |
|
72130CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 2.25,W= .112 |
In Stock: 358 $14.82000 |
|
72129CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 2.00,W= .112 |
In Stock: 256 $14.82000 |
|
10391CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.531,L= 2.25,W= .213 |
In Stock: 263 $14.83000 |