| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.112" (2.84mm) |
| Diameter - Outside: | 0.720" (18.29mm) |
| Diameter - Inside: | 0.496" (12.60mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.250" (57.15mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 121.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72129CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 2.00,W= .112 |
In Stock: 256 $14.82000 |
|
10391CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.531,L= 2.25,W= .213 |
In Stock: 263 $14.83000 |
|
812CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.562,L= 4.25,W= .177 |
In Stock: 105 $14.84000 |
|
S-467CSCentury Spring Corp. |
COMPO=1.500,L=5.13,W=.125 |
In Stock: 144 $14.85000 |
|
LL-96CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .640,L= 2.38,W= .080 |
In Stock: 327 $14.86000 |
|
72467CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= .88,W= .135 |
In Stock: 116 $14.86000 |
|
1801CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.828,L= 8.00,W= .148 |
In Stock: 125 $14.89000 |
|
72326SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 3.50,W= .105 |
In Stock: 279 $14.91000 |
|
72548CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 4.50,W= .096 |
In Stock: 2,582 $14.93000 |
|
72634CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 4.00,W= .085 |
In Stock: 2,164 $14.93000 |