| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.096" (2.44mm) |
| Diameter - Outside: | 1.100" (27.94mm) |
| Diameter - Inside: | 0.908" (23.06mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 4.500" (114.30mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 11.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72634CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 4.00,W= .085 |
In Stock: 2,164 $14.93000 |
|
72633CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 3.50,W= .085 |
In Stock: 104 $14.93000 |
|
KK-53CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .593,L= 1.25,W= .080 |
In Stock: 945 $15.00000 |
|
CC-72CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .953,L= 1.00,W= .060 |
In Stock: 319 $15.00000 |
|
3418CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.515,L= 6.75,W= .220 |
In Stock: 305 $15.00000 |
|
863CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.500,L=12.00,W= .135 |
In Stock: 171 $15.00000 |
|
S-1451CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .625,L= 1.06,W= .058 |
In Stock: 149 $15.00000 |
|
72564CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 1.75,W= .112 |
In Stock: 319 $15.03000 |
|
72585CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 1.50,W= .125 |
In Stock: 173 $15.03000 |
|
S-3198CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.000,L=11.00,W= .116 |
In Stock: 364 $15.04000 |