| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.058" (1.47mm) |
| Diameter - Outside: | 0.625" (15.88mm) |
| Diameter - Inside: | 0.509" (12.93mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.060" (26.92mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 14.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72564CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 1.75,W= .112 |
In Stock: 319 $15.03000 |
|
72585CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 1.50,W= .125 |
In Stock: 173 $15.03000 |
|
S-3198CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.000,L=11.00,W= .116 |
In Stock: 364 $15.04000 |
|
3465CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.234,L= 3.50,W= .220 |
In Stock: 104 $15.04000 |
|
72644CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.50,W= .096 |
In Stock: 1,784 $15.09000 |
|
72426CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 4.00,W= .105 |
In Stock: 1,124 $15.09000 |
|
72425CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.50,W= .105 |
In Stock: 722 $15.09000 |
|
72645CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.75,W= .096 |
In Stock: 364 $15.09000 |
|
72122CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 4.00,W= .105 |
In Stock: 309 $15.09000 |
|
72121CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 3.50,W= .105 |
In Stock: 297 $15.09000 |