| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.105" (2.67mm) |
| Diameter - Outside: | 0.975" (24.77mm) |
| Diameter - Inside: | 0.765" (19.43mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 3.500" (88.90mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 26.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72645CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.75,W= .096 |
In Stock: 364 $15.09000 |
|
72122CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 4.00,W= .105 |
In Stock: 309 $15.09000 |
|
72121CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 3.50,W= .105 |
In Stock: 297 $15.09000 |
|
72669CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.75,W= .112 |
In Stock: 219 $15.09000 |
|
72642CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.00,W= .096 |
In Stock: 156 $15.09000 |
|
72424CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.00,W= .105 |
In Stock: 133 $15.09000 |
|
72643CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.25,W= .096 |
In Stock: 118 $15.09000 |
|
72650CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 5.00,W= .096 |
In Stock: 2,803 $15.17000 |
|
12441CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .625,L= 4.94,W= .092 |
In Stock: 440 $15.17000 |
|
72649CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 4.50,W= .096 |
In Stock: 277 $15.17000 |