| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.096" (2.44mm) |
| Diameter - Outside: | 1.225" (31.12mm) |
| Diameter - Inside: | 1.033" (26.24mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 5.000" (127.00mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 8.5 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
12441CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .625,L= 4.94,W= .092 |
In Stock: 440 $15.17000 |
|
72649CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 4.50,W= .096 |
In Stock: 277 $15.17000 |
|
B17-165CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .687,L= 2.53,W= .072 |
In Stock: 260 $15.17000 |
|
S-377CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.328,L= 4.38,W= .135 |
In Stock: 141 $15.18000 |
|
911CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.562,L= 7.50,W= .148 |
In Stock: 424 $15.19000 |
|
72547CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 4.00,W= .096 |
In Stock: 273 $15.21000 |
|
72403SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= .88,W= .096 |
In Stock: 1,291 $15.26000 |
|
72074SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.50,W= .085 |
In Stock: 623 $15.26000 |
|
72109SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 4.00,W= .096 |
In Stock: 605 $15.26000 |
|
72404SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.00,W= .096 |
In Stock: 505 $15.26000 |