| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.085" (2.16mm) |
| Diameter - Outside: | 0.720" (18.29mm) |
| Diameter - Inside: | 0.550" (13.97mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.500" (38.10mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 51.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72109SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 4.00,W= .096 |
In Stock: 605 $15.26000 |
|
72404SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.00,W= .096 |
In Stock: 505 $15.26000 |
|
72103SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 2.00,W= .0950 |
In Stock: 497 $15.26000 |
|
72108SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 3.50,W= .096 |
In Stock: 349 $15.26000 |
|
72072SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.00,W= .085 |
In Stock: 334 $15.26000 |
|
72097SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= .75,W= .096 |
In Stock: 294 $15.26000 |
|
72399SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.50,W= .092 |
In Stock: 284 $15.26000 |
|
72084SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.75,W= .091 |
In Stock: 271 $15.26000 |
|
72392SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.50,W= .085 |
In Stock: 257 $15.26000 |
|
72075SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.75,W= .085 |
In Stock: 249 $15.26000 |