| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.096" (2.44mm) |
| Diameter - Outside: | 0.720" (18.29mm) |
| Diameter - Inside: | 0.528" (13.41mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.750" (19.05mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 203.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72399SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.50,W= .092 |
In Stock: 284 $15.26000 |
|
72084SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.75,W= .091 |
In Stock: 271 $15.26000 |
|
72392SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.50,W= .085 |
In Stock: 257 $15.26000 |
|
72075SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.75,W= .085 |
In Stock: 249 $15.26000 |
|
72395SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.00,W= .092 |
In Stock: 235 $15.26000 |
|
72099SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.00,W= .096 |
In Stock: 230 $15.26000 |
|
72105SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 2.50,W= .096 |
In Stock: 200 $15.26000 |
|
72079SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 2.75,W= .085 |
In Stock: 171 $15.26000 |
|
72405SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.25,W= .095 |
In Stock: 167 $15.26000 |
|
72408SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.00,W= .095 |
In Stock: 155 $15.26000 |