| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.096" (2.44mm) |
| Diameter - Outside: | 0.720" (18.29mm) |
| Diameter - Inside: | 0.528" (13.41mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.000" (50.80mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 63.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72108SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 3.50,W= .096 |
In Stock: 349 $15.26000 |
|
72072SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.00,W= .085 |
In Stock: 334 $15.26000 |
|
72097SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= .75,W= .096 |
In Stock: 294 $15.26000 |
|
72399SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.50,W= .092 |
In Stock: 284 $15.26000 |
|
72084SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.75,W= .091 |
In Stock: 271 $15.26000 |
|
72392SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.50,W= .085 |
In Stock: 257 $15.26000 |
|
72075SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.75,W= .085 |
In Stock: 249 $15.26000 |
|
72395SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.00,W= .092 |
In Stock: 235 $15.26000 |
|
72099SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.00,W= .096 |
In Stock: 230 $15.26000 |
|
72105SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 2.50,W= .096 |
In Stock: 200 $15.26000 |