| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Hard Drawn |
| Wire Diameter: | 0.072" (1.83mm) |
| Diameter - Outside: | 0.687" (17.45mm) |
| Diameter - Inside: | 0.543" (13.79mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 2.530" (64.26mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 12.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
S-377CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.328,L= 4.38,W= .135 |
In Stock: 141 $15.18000 |
|
911CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.562,L= 7.50,W= .148 |
In Stock: 424 $15.19000 |
|
72547CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 4.00,W= .096 |
In Stock: 273 $15.21000 |
|
72403SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= .88,W= .096 |
In Stock: 1,291 $15.26000 |
|
72074SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.50,W= .085 |
In Stock: 623 $15.26000 |
|
72109SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 4.00,W= .096 |
In Stock: 605 $15.26000 |
|
72404SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.00,W= .096 |
In Stock: 505 $15.26000 |
|
72103SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 2.00,W= .0950 |
In Stock: 497 $15.26000 |
|
72108SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 3.50,W= .096 |
In Stock: 349 $15.26000 |
|
72072SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.00,W= .085 |
In Stock: 334 $15.26000 |