| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.105" (2.67mm) |
| Diameter - Outside: | 0.720" (18.29mm) |
| Diameter - Inside: | 0.510" (12.95mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 3.500" (88.90mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 58.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72669CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.75,W= .112 |
In Stock: 219 $15.09000 |
|
72642CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.00,W= .096 |
In Stock: 156 $15.09000 |
|
72424CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.00,W= .105 |
In Stock: 133 $15.09000 |
|
72643CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.25,W= .096 |
In Stock: 118 $15.09000 |
|
72650CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 5.00,W= .096 |
In Stock: 2,803 $15.17000 |
|
12441CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .625,L= 4.94,W= .092 |
In Stock: 440 $15.17000 |
|
72649CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 4.50,W= .096 |
In Stock: 277 $15.17000 |
|
B17-165CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .687,L= 2.53,W= .072 |
In Stock: 260 $15.17000 |
|
S-377CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.328,L= 4.38,W= .135 |
In Stock: 141 $15.18000 |
|
911CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.562,L= 7.50,W= .148 |
In Stock: 424 $15.19000 |