| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.148" (3.76mm) |
| Diameter - Outside: | 1.828" (46.43mm) |
| Diameter - Inside: | 1.532" (38.91mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 8.000" (203.20mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 15.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | Gold Iridite |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72326SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 3.50,W= .105 |
In Stock: 279 $14.91000 |
|
72548CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 4.50,W= .096 |
In Stock: 2,582 $14.93000 |
|
72634CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 4.00,W= .085 |
In Stock: 2,164 $14.93000 |
|
72633CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 3.50,W= .085 |
In Stock: 104 $14.93000 |
|
KK-53CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .593,L= 1.25,W= .080 |
In Stock: 945 $15.00000 |
|
CC-72CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .953,L= 1.00,W= .060 |
In Stock: 319 $15.00000 |
|
3418CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.515,L= 6.75,W= .220 |
In Stock: 305 $15.00000 |
|
863CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.500,L=12.00,W= .135 |
In Stock: 171 $15.00000 |
|
S-1451CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .625,L= 1.06,W= .058 |
In Stock: 149 $15.00000 |
|
72564CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 1.75,W= .112 |
In Stock: 319 $15.03000 |