| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.125" (3.18mm) |
| Diameter - Outside: | 1.500" (38.10mm) |
| Diameter - Inside: | 1.250" (31.75mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 5.130" (130.30mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 9.8 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
LL-96CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .640,L= 2.38,W= .080 |
In Stock: 327 $14.86000 |
|
72467CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= .88,W= .135 |
In Stock: 116 $14.86000 |
|
1801CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.828,L= 8.00,W= .148 |
In Stock: 125 $14.89000 |
|
72326SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 3.50,W= .105 |
In Stock: 279 $14.91000 |
|
72548CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 4.50,W= .096 |
In Stock: 2,582 $14.93000 |
|
72634CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 4.00,W= .085 |
In Stock: 2,164 $14.93000 |
|
72633CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 3.50,W= .085 |
In Stock: 104 $14.93000 |
|
KK-53CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .593,L= 1.25,W= .080 |
In Stock: 945 $15.00000 |
|
CC-72CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .953,L= 1.00,W= .060 |
In Stock: 319 $15.00000 |
|
3418CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.515,L= 6.75,W= .220 |
In Stock: 305 $15.00000 |