| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.192" (4.88mm) |
| Diameter - Outside: | 1.812" (46.02mm) |
| Diameter - Inside: | 1.428" (36.27mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 6.000" (152.40mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 51.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
10371CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.468,L= 2.53,W= .200 |
In Stock: 887 $14.81000 |
|
10372CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.500,L= 3.63,W= .218 |
In Stock: 147 $14.81000 |
|
72130CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 2.25,W= .112 |
In Stock: 358 $14.82000 |
|
72129CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 2.00,W= .112 |
In Stock: 256 $14.82000 |
|
10391CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.531,L= 2.25,W= .213 |
In Stock: 263 $14.83000 |
|
812CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.562,L= 4.25,W= .177 |
In Stock: 105 $14.84000 |
|
S-467CSCentury Spring Corp. |
COMPO=1.500,L=5.13,W=.125 |
In Stock: 144 $14.85000 |
|
LL-96CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .640,L= 2.38,W= .080 |
In Stock: 327 $14.86000 |
|
72467CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= .88,W= .135 |
In Stock: 116 $14.86000 |
|
1801CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.828,L= 8.00,W= .148 |
In Stock: 125 $14.89000 |