| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Carbon Steel |
| Wire Diameter: | 0.106" (2.69mm) |
| Diameter - Outside: | 1.125" (28.58mm) |
| Diameter - Inside: | 0.914" (23.22mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | - |
| Max Load: | - |
| Rate: | 1.79 lbs/in |
| End Style: | OPEN |
| Finish: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72338SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 4.00,W= .0625 |
In Stock: 419 $14.68000 |
|
72336SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.00,W= .0625 |
In Stock: 325 $14.68000 |
|
72376SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.00,W= .082 |
In Stock: 309 $14.68000 |
|
72536SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 4.00,W= .093 |
In Stock: 294 $14.68000 |
|
72349SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.50,W= .072 |
In Stock: 230 $14.68000 |
|
72444SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.00,W= .115 |
In Stock: 158 $14.68000 |
|
72512SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 3.50,W= .082 |
In Stock: 110 $14.68000 |
|
72559CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 4.50,W= .105 |
In Stock: 103 $14.68000 |
|
B18-134CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .625,L= 1.78,W= .148 |
In Stock: 200 $14.73000 |
|
72391SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.00,W= .085 |
In Stock: 2,218 $14.74000 |