| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.105" (2.67mm) |
| Diameter - Outside: | 1.225" (31.12mm) |
| Diameter - Inside: | 1.015" (25.78mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.000" (25.40mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 70.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72654CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 1.50,W= .105 |
In Stock: 251 $14.09000 |
|
3277CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .875,L= 3.63,W= .162 |
In Stock: 122 $14.10000 |
|
72428CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.00,W= .112 |
In Stock: 616 $14.12000 |
|
72126CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.25,W= .112 |
In Stock: 221 $14.12000 |
|
72491CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.010,L= 1.50,W= .112 |
In Stock: 199 $14.12000 |
|
72123CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= .75,W= .112 |
In Stock: 182 $14.12000 |
|
12260CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.000,L= 1.78,W= .080 |
In Stock: 1,249 $14.14000 |
|
B11-26CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .765,L= 1.25,W= .065 |
In Stock: 151 $14.14000 |
|
S-3238CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.062,L= 3.19,W= .162 |
In Stock: 212 $14.16000 |
|
72364SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 3.00,W= .074 |
In Stock: 274 $14.19000 |