| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.105" (2.67mm) |
| Diameter - Outside: | 1.225" (31.12mm) |
| Diameter - Inside: | 1.015" (25.78mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.250" (31.75mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 53.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
O-69CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .515,L= 1.56,W= .060 |
In Stock: 1,400 $13.89000 |
|
72555CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.100,L= 2.50,W= .105 |
In Stock: 930 $13.92000 |
|
72117CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 2.25,W= .105 |
In Stock: 948 $13.93000 |
|
12130CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.734,L= 1.56,W= .225 |
In Stock: 1,844 $13.96000 |
|
B17-187CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .906,L= 1.53,W= .086 |
In Stock: 505 $13.99000 |
|
72454CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 4.00,W= .120 |
In Stock: 155 $14.02000 |
|
72446CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 4.00,W= .115 |
In Stock: 123 $14.02000 |
|
72417CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.25,W= .105 |
In Stock: 113 $14.04000 |
|
R-26CSCentury Spring Corp. |
LL O= 1 , W= 0.135 , L= 36 |
In Stock: 222 $14.06000 |
|
B1-30CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .546,L= .81,W= .064 |
In Stock: 512 $14.07000 |