| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.096" (2.44mm) |
| Diameter - Outside: | 1.100" (27.94mm) |
| Diameter - Inside: | 0.908" (23.06mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 3.000" (76.20mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 17.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
N-55CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .859,L= 1.03,W= .060 |
In Stock: 234 $13.31000 |
|
10783CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .593,L= 2.56,W= .125 |
In Stock: 129 $13.31000 |
|
72418CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.50,W= .105 |
In Stock: 900 $13.32000 |
|
72416CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.00,W= .105 |
In Stock: 221 $13.32000 |
|
72113CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.25,W= .105 |
In Stock: 220 $13.32000 |
|
72114CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .720,L= 1.50,W= .105 |
In Stock: 169 $13.32000 |
|
72489SCSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.010,L= 1.00,W= .112 |
In Stock: 173 $13.34000 |
|
72277SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 1.00,W= .092 |
In Stock: 1,312 $13.36000 |
|
72352SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= .88,W= .074 |
In Stock: 468 $13.36000 |
|
72294SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 2.75,W= .098 |
In Stock: 441 $13.36000 |