| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.098" (2.49mm) |
| Diameter - Outside: | 0.600" (15.24mm) |
| Diameter - Inside: | 0.404" (10.26mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.750" (19.05mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 330.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72380SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.00,W= .085 |
In Stock: 480 $13.11000 |
|
71861SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 3.25,W= .098 |
In Stock: 272 $13.11000 |
|
72291SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 2.00,W= .098 |
In Stock: 268 $13.11000 |
|
72385SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.00,W= .085 |
In Stock: 242 $13.11000 |
|
71857SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 2.25,W= .098 |
In Stock: 201 $13.11000 |
|
72355SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.50,W= .074 |
In Stock: 192 $13.11000 |
|
72288SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 1.25,W= .098 |
In Stock: 170 $13.11000 |
|
72340SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 1.00,W= .072 |
In Stock: 165 $13.11000 |
|
71849SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 4.00,W= .092 |
In Stock: 163 $13.11000 |
|
72366SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 4.00,W= .074 |
In Stock: 156 $13.11000 |