| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Spring Steel |
| Wire Diameter: | 0.135" (3.43mm) |
| Diameter - Outside: | 2.219" (56.36mm) |
| Diameter - Inside: | 1.949" (49.50mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 5.750" (146.05mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 10.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | Zinc |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
72630CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.00,W= .085 |
In Stock: 1,888 $13.02000 |
|
72632CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 3.00,W= .085 |
In Stock: 345 $13.02000 |
|
72442SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.25,W= .115 |
In Stock: 472 $13.04000 |
|
72390SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.75,W= .085 |
In Stock: 374 $13.04000 |
|
72322SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 2.75,W= .105 |
In Stock: 350 $13.09000 |
|
71853SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 1.25,W= .098 |
In Stock: 1,483 $13.11000 |
|
71837SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 1.00,W= .0915 |
In Stock: 986 $13.11000 |
|
72287SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 1.00,W= .098 |
In Stock: 642 $13.11000 |
|
71859SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 2.75,W= .098 |
In Stock: 574 $13.11000 |
|
71850SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= .75,W= .098 |
In Stock: 502 $13.11000 |