| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Stainless Steel |
| Wire Diameter: | 0.038" (0.97mm) |
| Diameter - Outside: | 0.546" (13.87mm) |
| Diameter - Inside: | 0.470" (11.94mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.190" (30.23mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 4.1 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
4227CSCentury Spring Corp. |
COMP O=2.219,L= 5.75,W= .135 |
In Stock: 116 $13.01000 |
|
72630CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 2.00,W= .085 |
In Stock: 1,888 $13.02000 |
|
72632CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.225,L= 3.00,W= .085 |
In Stock: 345 $13.02000 |
|
72442SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.25,W= .115 |
In Stock: 472 $13.04000 |
|
72390SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .975,L= 2.75,W= .085 |
In Stock: 374 $13.04000 |
|
72322SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 2.75,W= .105 |
In Stock: 350 $13.09000 |
|
71853SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 1.25,W= .098 |
In Stock: 1,483 $13.11000 |
|
71837SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 1.00,W= .0915 |
In Stock: 986 $13.11000 |
|
72287SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .850,L= 1.00,W= .098 |
In Stock: 642 $13.11000 |
|
71859SCSCentury Spring Corp. |
COMP O= .600,L= 2.75,W= .098 |
In Stock: 574 $13.11000 |