| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 9100 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.425" (10.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.791" L x 0.331" W (20.10mm x 8.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.882" (22.40mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR06F432GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $31.65444 |
![]() |
CMR06F472JPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $31.65444 |
CMR06F302FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $31.67333 |
|
CD42FD303FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.03UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 50 $31.69500 |
|
![]() |
CMR06F362JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $31.80556 |
![]() |
CDV30FK302FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $31.80625 |
CMR07F103JODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 10000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $31.84444 |
|
CMR06F392GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3900PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $31.92000 |
|
![]() |
CDV30FH472GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $31.97750 |
CD42FD333FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.033UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 100 $32.01000 |