| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 10000 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.425" (10.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.799" L x 0.339" W (20.30mm x 8.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.890" (22.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR06F392GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3900PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $31.92000 |
|
![]() |
CDV30FH472GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $31.97750 |
CD42FD333FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.033UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 100 $32.01000 |
|
![]() |
CDV30FF912JO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $32.03375 |
CD30FD203FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.02UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $32.07000 |
|
CMR03F401JOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 400PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $32.07222 |
|
![]() |
CDV30FH332FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $32.07250 |
![]() |
CDV30FH362FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $32.07250 |
CD30FC253GO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.025UF 2% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $32.08500 |
|
CD42FD363GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.036UF 2% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $32.11500 |