| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD30 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.025 µF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 300 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.437" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.819" L x 0.429" W (20.80mm x 10.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.909" (23.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CD42FD363GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.036UF 2% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $32.11500 |
|
CD30FC273JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.027UF 5% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $32.14500 |
|
![]() |
CMR07F512JPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $32.16750 |
CMR03F201GOAPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 200PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $32.20444 |
|
CMR03F201GOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 200PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $32.20444 |
|
CMR07F622JODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $32.20444 |
|
![]() |
CDV30FF432GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $32.24250 |
![]() |
CDV30FH752JO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $32.24250 |
![]() |
CDV30FH822JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 8200PF 5% 1500V RADIAL |
In Stock: 0 $32.24250 |
CMR07F562GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5600PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $32.24333 |