| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 5600 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.425" (10.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.780" L x 0.291" W (19.80mm x 7.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.870" (22.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR03F301JOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 300PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $32.26222 |
|
CM07FD133GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 13000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $32.28000 |
|
CMR07F512FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5100PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $32.28111 |
|
![]() |
CMR06F272FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $32.28111 |
![]() |
CDV30FF392FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $32.37625 |
![]() |
CDV30FJ332GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $32.37625 |
![]() |
CDV30FJ362GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $32.37625 |
CM07FD113FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 11000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $32.47500 |
|
CM07FD123FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 12000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $32.47500 |
|
![]() |
CMR06F362FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $32.52750 |