| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 3600 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.681" L x 0.299" W (17.30mm x 7.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.559" (14.20mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV30FH502GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $32.54750 |
![]() |
CDV30FH512GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $32.54750 |
![]() |
CMR07F752FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $32.64250 |
![]() |
CMR07F822GPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $32.69875 |
CD30FC243FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.024UF 1% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $32.70000 |
|
CMR06F432JODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 4300PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $32.71778 |
|
![]() |
CDV30FH562GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $32.73714 |
![]() |
CMR07F912JPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $32.75625 |
CD42FD393JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.039UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $32.80500 |
|
CMR03F361GOYMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 360PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $33.13556 |