| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD30 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.024 µF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 300 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.437" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.819" L x 0.409" W (20.80mm x 10.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.902" (22.90mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR06F432JODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 4300PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $32.71778 |
|
![]() |
CDV30FH562GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $32.73714 |
![]() |
CMR07F912JPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $32.75625 |
CD42FD393JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.039UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $32.80500 |
|
CMR03F361GOYMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 360PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $33.13556 |
|
![]() |
CDV30FF113JO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $33.13571 |
![]() |
CDV30FF123JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.012UF 5% 1000V RADIAL |
In Stock: 7 $33.13571 |
CMR06F332FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3300PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $33.15556 |
|
CD30FA333JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.033UF 5% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $33.16500 |
|
![]() |
CD42FD333KP3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $33.19286 |