| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD42 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.033 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.063" (27.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.441" L x 0.358" W (36.60mm x 9.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.890" (22.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDS30FC253JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.025UF 5% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $33.28500 |
![]() |
CDV30FH622GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $33.30714 |
![]() |
CDV30FH682GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $33.30714 |
CD42FD363GO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.036UF 2% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $33.33000 |
|
![]() |
CDV30FF133JO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $33.40143 |
![]() |
CMR06F392JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $33.40250 |
![]() |
CDV30FF472GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $33.42143 |
CMR07F113JODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 11000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $33.44000 |
|
![]() |
CMR06F362GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $33.45875 |
![]() |
CMR06F472GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $33.45875 |