| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD42 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.036 µF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.063" (27.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.449" L x 0.382" W (36.80mm x 9.70mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.902" (22.90mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV30FF133JO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $33.40143 |
![]() |
CMR06F392JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $33.40250 |
![]() |
CDV30FF472GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $33.42143 |
CMR07F113JODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 11000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $33.44000 |
|
![]() |
CMR06F362GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $33.45875 |
![]() |
CMR06F472GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $33.45875 |
CMR03F151GOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 150PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $33.45889 |
|
CMR03F151GOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 150PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $33.45889 |
|
CD30FC253FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.025UF 1% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $33.46500 |
|
CM07FD153JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 15000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $33.49500 |