| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 150 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.118" (3.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.272" L x 0.169" W (6.90mm x 4.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.228" (5.80mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CD30FC253FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.025UF 1% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $33.46500 |
|
CM07FD153JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 15000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $33.49500 |
|
CMR07F912FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 9100PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $33.49750 |
|
![]() |
CDV30FF332FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $33.53429 |
![]() |
CDV30FF362FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $33.53429 |
![]() |
CMR07F562JPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $33.66750 |
CMR06F432FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 4300PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $33.72444 |
|
![]() |
CDV30FF153JO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $33.72571 |
CD30FC273GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.027UF 2% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $33.76500 |
|
![]() |
CMR07F512GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $33.83875 |