| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CDV30 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 4700 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 1.5 kV |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.437" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.811" L x 0.382" W (20.60mm x 9.70mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.902" (22.90mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CD42FD333FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.033UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 100 $32.01000 |
|
![]() |
CDV30FF912JO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $32.03375 |
CD30FD203FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.02UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $32.07000 |
|
CMR03F401JOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 400PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $32.07222 |
|
![]() |
CDV30FH332FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $32.07250 |
![]() |
CDV30FH362FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $32.07250 |
CD30FC253GO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.025UF 2% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $32.08500 |
|
CD42FD363GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.036UF 2% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $32.11500 |
|
CD30FC273JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.027UF 5% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $32.14500 |
|
![]() |
CMR07F512JPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $32.16750 |