| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 3900 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.689" L x 0.311" W (17.50mm x 7.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.559" (14.20mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV30FH472GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $31.97750 |
CD42FD333FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.033UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 100 $32.01000 |
|
![]() |
CDV30FF912JO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $32.03375 |
CD30FD203FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.02UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $32.07000 |
|
CMR03F401JOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 400PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $32.07222 |
|
![]() |
CDV30FH332FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $32.07250 |
![]() |
CDV30FH362FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $32.07250 |
CD30FC253GO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.025UF 2% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $32.08500 |
|
CD42FD363GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.036UF 2% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $32.11500 |
|
CD30FC273JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.027UF 5% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $32.14500 |