| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 3600 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.681" L x 0.299" W (17.30mm x 7.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.559" (14.20mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV30FK302FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $31.80625 |
CMR07F103JODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 10000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $31.84444 |
|
CMR06F392GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3900PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $31.92000 |
|
![]() |
CDV30FH472GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $31.97750 |
CD42FD333FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.033UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 100 $32.01000 |
|
![]() |
CDV30FF912JO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $32.03375 |
CD30FD203FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.02UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $32.07000 |
|
CMR03F401JOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 400PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $32.07222 |
|
![]() |
CDV30FH332FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $32.07250 |
![]() |
CDV30FH362FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $32.07250 |