MTMM-109-15-S-D-640
MTMM-109-15-S-D-640
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
MTMM-109-15-S-D-640
Description
CONN HEADER VERT 18POS 2MM
InStock
435
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions:18
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded:All
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.640" (16.26mm)
Contact Length - Post:0.131" (3.33mm)
Overall Contact Length:0.830" (21.08mm)
Insulation Height:0.059" (1.50mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - Post:Tin
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A