MTMM-113-11-G-D-400
MTMM-113-11-G-D-400
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
MTMM-113-11-G-D-400
Description
2MM TERMINAL STRIP
InStock
261
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions:26
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded:All
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.400" (10.16mm)
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:0.594" (15.09mm)
Insulation Height:0.059" (1.50mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:20.0µin (0.51µm)
Contact Finish - Post:Gold
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A