MTMM-113-11-G-D-450
MTMM-113-11-G-D-450
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
MTMM-113-11-G-D-450
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
2MM TERMINAL STRIP
Category
Connectors, Interconnects
Family
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series
InStock
261
Type Description
Series:MTMM
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header, Cuttable
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions:26
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.450" (11.43mm)
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:0.594" (15.09mm)
Insulation Height:0.059" (1.50mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:20.0µin (0.51µm)
Contact Finish - Post:Gold
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A