HMTSW-112-24-G-T-250
HMTSW-112-24-G-T-250
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
HMTSW-112-24-G-T-250
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Category
Connectors, Interconnects
Family
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series
InStock
216
Type Description
Series:Flex Stack, HMTSW
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:36
Number of Rows:3
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.250" (6.35mm)
Contact Length - Post:0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length:0.480" (12.19mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post:Gold
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Natural
Current Rating (Amps):3A