TSW-110-15-S-T
TSW-110-15-S-T
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
TSW-110-15-S-T
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM
Category
Connectors, Interconnects
Family
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series
InStock
350
Type Description
Series:TSW
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:30
Number of Rows:3
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.520" (13.21mm)
Contact Length - Post:0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length:0.730" (18.54mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C