| Type | Description |
|---|---|
| Series: | WSL |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 5 mOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.125W, 1/8W |
| Composition: | Metal Element |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient: | ±110ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 170°C |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0805 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.018" (0.46mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
UPTF0805-10W-P-1472BT-1KVenkel LTD |
RES 14.7K OHM 0.1% 1/10W 0805 |
In Stock: 0 $0.33610 |
|
WSL2512R0130FTAVishay / Dale |
RES 0.013 OHM 1% 1W 2512 |
In Stock: 0 $0.92000 |
|
WSL2512R0170FTAVishay / Dale |
RES 0.017 OHM 1% 1W 2512 |
In Stock: 0 $0.92000 |
|
WSK2512R0200FEAVishay / Dale |
WSK-2512 .02 1% EA E3 |
In Stock: 0 $0.99000 |
|
WSL2010R5000FTA18Vishay / Dale |
RES 0.5 OHM 1% 1W 2010 |
In Stock: 0 $1.01000 |
|
WSLP08056L000FEA18Vishay / Dale |
RES 0.006 OHM 1% 1W 0805 |
In Stock: 0 $1.03000 |
|
WSL0805R0100FEBVishay / Dale |
RES 0.01 OHM 1% 1/8W 0805 |
In Stock: 0 $1.03000 |
|
![]() |
RQ73C1J13KBTDFTE Connectivity AMP Connectors |
RQ 0603 13K 0.1% 10PPM 1K RL |
In Stock: 0 $0.98000 |
![]() |
RQ73C1J909RBTDFTE Connectivity AMP Connectors |
RQ 0603 909R 0.1% 10PPM 1K RL |
In Stock: 0 $0.98000 |
![]() |
RQ73C2A56R2BTDFTE Connectivity AMP Connectors |
RQ 0805 56R2 0.1% 10PPM 1K RL |
In Stock: 0 $0.98000 |