| Type | Description |
|---|---|
| Series: | WSL |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 13 mOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 1W |
| Composition: | Metal Element |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient: | ±75ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 170°C |
| Package / Case: | 2512 (6432 Metric) |
| Supplier Device Package: | 2512 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.035" (0.89mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
WSL2512R0170FTAVishay / Dale |
RES 0.017 OHM 1% 1W 2512 |
In Stock: 0 $0.92000 |
|
WSK2512R0200FEAVishay / Dale |
WSK-2512 .02 1% EA E3 |
In Stock: 0 $0.99000 |
|
WSL2010R5000FTA18Vishay / Dale |
RES 0.5 OHM 1% 1W 2010 |
In Stock: 0 $1.01000 |
|
WSLP08056L000FEA18Vishay / Dale |
RES 0.006 OHM 1% 1W 0805 |
In Stock: 0 $1.03000 |
|
WSL0805R0100FEBVishay / Dale |
RES 0.01 OHM 1% 1/8W 0805 |
In Stock: 0 $1.03000 |
|
![]() |
RQ73C1J13KBTDFTE Connectivity AMP Connectors |
RQ 0603 13K 0.1% 10PPM 1K RL |
In Stock: 0 $0.98000 |
![]() |
RQ73C1J909RBTDFTE Connectivity AMP Connectors |
RQ 0603 909R 0.1% 10PPM 1K RL |
In Stock: 0 $0.98000 |
![]() |
RQ73C2A56R2BTDFTE Connectivity AMP Connectors |
RQ 0805 56R2 0.1% 10PPM 1K RL |
In Stock: 0 $0.98000 |
![]() |
RQ73C2A26R7BTDFTE Connectivity AMP Connectors |
RQ 0805 26R7 0.1% 10PPM 1K RL |
In Stock: 0 $0.98000 |
![]() |
RQ73C2A73K2BTDFTE Connectivity AMP Connectors |
RQ 0805 73K2 0.1% 10PPM 1K RL |
In Stock: 0 $0.98000 |