| Type | Description |
|---|---|
| Series: | WSL-HP |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 500 mOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 1W |
| Composition: | Metal Element |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient: | ±75ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 170°C |
| Package / Case: | 2010 (5025 Metric) |
| Supplier Device Package: | 2010 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.035" (0.89mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
WSLP08056L000FEA18Vishay / Dale |
RES 0.006 OHM 1% 1W 0805 |
In Stock: 0 $1.03000 |
|
WSL0805R0100FEBVishay / Dale |
RES 0.01 OHM 1% 1/8W 0805 |
In Stock: 0 $1.03000 |
|
![]() |
RQ73C1J13KBTDFTE Connectivity AMP Connectors |
RQ 0603 13K 0.1% 10PPM 1K RL |
In Stock: 0 $0.98000 |
![]() |
RQ73C1J909RBTDFTE Connectivity AMP Connectors |
RQ 0603 909R 0.1% 10PPM 1K RL |
In Stock: 0 $0.98000 |
![]() |
RQ73C2A56R2BTDFTE Connectivity AMP Connectors |
RQ 0805 56R2 0.1% 10PPM 1K RL |
In Stock: 0 $0.98000 |
![]() |
RQ73C2A26R7BTDFTE Connectivity AMP Connectors |
RQ 0805 26R7 0.1% 10PPM 1K RL |
In Stock: 0 $0.98000 |
![]() |
RQ73C2A73K2BTDFTE Connectivity AMP Connectors |
RQ 0805 73K2 0.1% 10PPM 1K RL |
In Stock: 0 $0.98000 |
![]() |
RQ73C2A221KBTDFTE Connectivity AMP Connectors |
RQ 0805 221K 0.1% 10PPM 1K RL |
In Stock: 0 $0.98000 |
![]() |
RQ73C1J3K92BTDFTE Connectivity AMP Connectors |
RQ 0603 3K92 0.1% 10PPM 1K RL |
In Stock: 0 $0.98000 |
![]() |
RQ73C2A20KBTDFTE Connectivity AMP Connectors |
RQ 0805 20K 0.1% 10PPM 1K RL |
In Stock: 0 $0.98000 |