| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 6 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 1.430" (36.322mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.111" (2.819mm) |
| Length - Stack Height: | 1.004" (25.502mm) |
| Length - Tail: | 0.315" (8.000mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | 30.0µin (0.76µm) |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-06-14-T-D-1080-130Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-06-14-T-D-1115-118Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-06-14-T-D-1375-055Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-06-14-T-D-715-118Samtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-06-14-T-S-1090-060Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-06-14-T-S-1090-120Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-06-14-T-S-1160-135Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-06-15-F-D-264-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-06-15-F-D-300-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HW-06-15-F-D-311-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 12POS 0.1 STACK SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |