HW-06-14-T-D-1375-055
HW-06-14-T-D-1375-055
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
HW-06-14-T-D-1375-055
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H
Category
Connectors, Interconnects
Family
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Type Description
Series:Flex Stack, HW
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Positions:12
Pitch:0.100" (2.54mm)
Number of Rows:2
Row Spacing:0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating):-
Length - Stack Height:1.375" (34.925mm)
Length - Tail:0.055" (1.400mm)